Obezite ve Egzersiz

Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranla artması ile karakterize olan kronik yaygın bir hastalıktır. Ülkemizde toplumun %30’undan fazlasıobezdir. (erkeklerin % 7.9’u, kadınların %23.4’ü)Dünya Sağlık Örgütü tarafından en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul edilen obezitenin kanserle yakın ilgisi olduğu da belirlenmiştir.

Obezitede hastanın tedavisine yönelik yaklaşımlar; diyet düzenlemesi, fiziksel aktivitelerin arttırılması, davranışçı tedavi, farmakolojik tedavi ile bunların kombine şekilde uygulanması ve son çare olarak da cerrahi tedaviyi içine alır.Obezite tedavisinde amaç enerji girdisini azaltmak veya enerji çıktısını arttırmak ya da her ikisini uygulayarak sistemin enerji dengesini düzeltmek olmalıdır. Enerji tüketimini arttıran temel faktör fiziksel aktivitenin arttırılmasıdır. Düşük kalorili diyet, fiziksel aktivitelerin arttırılması ve davranış terapisini içeren kombine bir tedavi, kilo verme ve kilonun korunmasına yönelik en etkin yöntemdir.

Yapılan çalışmalara göre kilolu ve obez kişilerde egzersiz en iyi sonuç veren uygulamadır. Egzersiz sağlık ve fiziksel form düzeylerini geliştirmek amacıyla belli bir plan çerçevesinde uygulanan fiziksel aktivitelerdir. Egzersizin kilo kaybını sağlamasından bağımsız olarak metabolik, respiratuar ve kardiyovasküler fonksiyonlar üzerinde olumlu etkisi vardır.

Amerikan Spor Hekimliği Kolejinin önerisi obez insanların her gün ortalama 30 dakika egzersiz yapmasıdır. Bu düzey bir aktivite günlük 200 kcal enerji tüketimi yaptırır. Obez hastaların bu aktiviteleri yavaş yavaş yapmaları önerilir. Burada fizyoterapistin görevi hastanın sedanter bir yaşam ile oldukça aktif bir yaşam tarzı arasında nerede bulunması gerektiğine yardımcı olmak ve bundan sonraki adım için ilerlemesini sağlamaktır. Egzersiz reçetesi enerji harcamasını artırmalı, yaralanma riskini de en düşük düzeyde tutmalıdır.

NationalInstitutes of Health, haftada 0.5-1 kg kilo vermeyi güvenli ve etkili bulmaktadır. Günlük kalori harcaması 300 kaloriden fazla olan bir egzersiz programı ayarlanmalı, bu program yürüyüşte olduğu gibi orta şiddette ve uzun süreli olmalıdır. Kilo kaybı için optimal bir program haftada 1000-2000 kalori arasında ayarlanmalıdır.

Egzersiz önerilerine rehberlik yapmak üzere orta yoğunlukta egzersiz örnekleri olarak şunlar verilebilir: 45-60 dk voleybol, 45 dakika futbol, 35 dk hızlı tempo yürüyüş, yarım saat bisiklete binme, 20 dk yüzme, 15dk ip atlama gibi sporlar veya 15 dk merdiven çıkma. Başlangıçta veya çok sedanter yaşam tarzı olanlarda çok hafif egzersizlerle başlanarak yoğunluk hasta uyumuna göre arttırılmalıdır.

Write a comment